METAL-SERW
ZAKŁAD HYDRAULIKI SIŁOWEJ I MECHANIKI MASZYN
ul. Grunwaldzka 1c, 74-400 Dębno

Siłownik hydrauliczny o dwustronnym tłoczysku

siłowniki hydrauliczne o dwustronnym tłoczysku

siłownik hydrauliczny o dwustronnym tłoczysku – co to jest?? Każdy słyszał o siłownikach dwustronnego lub jednostronnego działania, ale siłowniki o dwustronnym tłoczysku…

Siłownik hydrauliczny o dwustronnym tłoczysku

Bardzo popularny siłownik przy różnego rodzaju maszynach i urządzeniach. Najpopularniejsza jego budowa wygląda tak, aby móc wysunąć tłoczysko z jednej lub według potrzeby z drugiej strony. Wysuwające tłoczysko z jednej strony cylindra powoduje chowanie się go z drugiej strony.  Najczęściej stosowane są cylindry hydrauliczne o identycznej długości skoku po jednej jak i drugiej strony, ale nie zawsze. Niekiedy konstruktorzy wymagają również niesymetrycznych długości tłoczysk. Długość tłoczyska pomimo, że (wystająca jego część poza dławnicę siłownika | nakrętkę dławiącą) jest niesymetryczna, ma identyczny skok w obie strony.

Siłownik hydrauliczny o dwustronnym tłoczysku

Poniżej przedstawiamy przykładowy rysunek tego typu siłownika z tłoczyskiem działającym w obydwie strony. Na pierwszy rzut oka kojarzy się nam z siłownikami występującymi zazwyczaj w wózkach widłowych. Ich zastosowanie można dość często spotkać właśnie tam – odpowiadają za skręt kół. Hydraulika sterowana i zaprojektowana w odpowiedni sposób, poprzez sterowanie kierownicą dostarcza odpowiednią ilość oleju hydraulicznego w określoną część siłownika. Zasilający olej odpowiednie wejście siłownika powoduje przemieszczenie się tłoka i wysunięcie tłoczyska.

siłowniki hydrauliczne o dwustronnym tłoczysku

przykład: rysunek przedstawia – siłownik o dwustronnym tłoczysku

Wyżej zamieszczony rysunek przedstawia zaprojektowany przez nas siłownik o dwustronnym tłoczysku – zastosowano go maszynie do profilowania. Jego tłoczysko zakończone jest gwintem na określonej przez zamawiającego długości, natomiast mocowanie w/w siłownika jest za pomocą kołnierza w kształcie kwadratu z otworami umieszczonymi w rogach mocowania.

Siłowniki hydrauliczne o dwustronnym tłoczysku

Tego typu rozwiązania są bardzo praktyczne przy projektowaniu maszyn wielozadaniowych, ale nie tylko. W jednym z ostatnich projektów wykorzystaliśmy podobne zastosowanie przy budowie jednej z maszyn do formowania wielozadaniowego. Klient wymagał multi funkcyjnej maszyny, wielozadaniowej do formowania pewnego typu elementów. Wymagało to od nas przymocowania siłownika na tzw. łapach jednocześnie mieliśmy możliwość umieszczenia odpowiednich narzędzi wspomagających pracę tego typu siłownika za pomocą kołnierzy oraz główne elementy rozpychające mocowane do tłoczyska za pomocą gwintu na tłoczysku.

A poniżej wizualizacja w 3D podobnego siłownika hydraulicznego.

siłowniki hydrauliczne z dwustronnym tłoczyskiem

zwizualizowany przykład 3D – siłownik hydrauliczny z dwustronnym tłoczyskiem – mocowany na tzw. łapach plus dodatkowe mocowanie elementów mocujących na kołnierzu oraz narzędzia na tłoczysku za pomocą gwintu

Siłownik o dwustronnym tłoczysku

siłownik i zamontowane w nim tłoczysko dwustronne, nie musi działać w w/w sposób, nie musi również pracować jedynie, albo w jedną lub drugą stronę. Poniżej rysunek w 2D siłownika hydraulicznego o dwustronnym tłoczysku działającego inaczej niż najpopularniejsze siłowniki z dwustronnym tłoczyskiem

siłownik hydrauliczny o dwustronnym tłoczysku

przykład siłownika dość rzadko spotykanego. zaprojektowany siłownik pomimo prostoty swojej budowy jest dość niespotykanym siłownikiem hydraulicznym

Natomiast wyżej umieszczamy projekt siłownika, którego budowę zlecono nam dość niedawno. Klient z UK wymagał aby w siłownikach montowanych w ich urządzeniach ruch odbywał się w obu kierunkach jednocześnie, przy czym powrót do pozycji wyjściowej miał odbywać się niezależnie i nie w takim samym czasie. Tego typu rozwiązanie to dość rzadko spotykane siłowniki hydrauliczne. Pomimo ich niezbyt skomplikowanej budowy działanie jest bardzo ciekawe i nie szablonowe.

Siłownik hydrauliczny z dwustronnym tłoczyskiem

produkowane przez nas mogą być zakończone w dowolny sposób i o wybranym przez klienta mocowaniu. Ułożenie nypli zasilających oraz każdy inny parametr ustalony indywidualnie.

siłownik z dwustronnym tłoczyskiem niezależnym

Comments are closed here.