METAL-SERW
ZAKŁAD HYDRAULIKI SIŁOWEJ I MECHANIKI MASZYN
ul. Grunwaldzka 1c, 74-400 Dębno

tulejowanie otworów – co to jest

tulejowanie otworów | uszkodzonych

Co tak naprawdę daje samo tulejowanie maszyny, a co daje roztaczanie otworów w maszynie

tulejowanie otworów co to jest?

Wymiana tulei z otworów konstrukcyjnych maszyny daje efekt tylko i wyłącznie gdy tuleja jest uszkodzona, zaś otwór główny jest w idealnym stanie. Stan idealny zachowamy tylko i wyłącznie wtedy, gdy tuleje zawsze były wymieniane w odpowiednim czasie. W takim przypadku jedynie tuleja jest “ułożona” uszkodzona.

Roztaczanie (wytaczarką liniową | osiową) otworów ma za zadanie roztoczyć osiowo (wytaczanie liniowe) uszkodzone otwory np. w ramieniu ładowarki lub koparki.

Ale co tak naprawdę nam daje roztaczanie otworów w maszynach budowlanych lub urządzeniach produkcyjnych?

tulejowanie otworów w maszynach

Roztoczenie wybitych otworów ma za zadanie usunięcie niepotrzebnych luzów na łączeniach. Po wybiciu sworznia i usunięciu starych tulei ukazuje się nam otwór wydrążony w konstrukcji regenerowanego urządzenia. O ile okaże się, że po dokładnym zmierzeniu jest nierówny, uszkodzony lub wybity musimy przystąpić do jego regeneracji. Wytaczarki mobilne dają nam niepowtarzalną możliwość regenerować tego typu elementy w dowolnym miejscu ( np. u klienta na placu)

tulejowanie otworów

roztaczanie otworów METAL-SERW

Aby przystąpić do pracy należy usunąć wszystkie sworznie oraz tuleje. Następnie zdemontować niezależne elementy. Po przygotowaniu miejsca pracy operator wytaczarki ustawia i centruje urządzenie po czym przytwierdza do np. ramy w prostej linii otworów. Po przyspawaniu do ramy elementów mocujących narzędzie, możemy przystąpić do roztaczania otworów. Po uzyskaniu poprawnego kształtu otworu musimy go zwymiarować i zapisać wymiary dla tokarza, aby mógł wykonać pod ten wymiar tuleje. Tuleje w zależności od potrzeby mogą być zwykłe, hartowane lub z brązu, mosiądzu itp. Wykonana tuleja posiada system smarowania. W niektórych przypadkach istnieje potrzeba zrobienia podtoczenia na uszczelnienia itp.

Po zregenerowaniu wszystkich otworów w maszynie i zamontowaniu nowych tulei i przygotowaniu wyprodukowanych sworzni, przystępujemy do montażu elementów konstrukcyjnych.

Usunięcie luzów w maszynach bądź urządzeniach zarówno stacjonarnych jak i mobilnych ma znaczący wpływ na żywotność zarówno maszyny, tulei i sworzni, jak i na wszystkie podzespoły i elementy z nimi współpracujących.

Roztaczanie otworów

tulejowanie otworów co to jest i ile kosztuje

 

Tulejowanie otworów znacząco wydłuża czas eksploatacji i eliminuje awarię np. siłowników hydraulicznych itp.

Tulejowanie otworów ile kosztuje?

zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia kosztów w Twoim przypadku

tulejowanie konika | konia

wytaczanie | roztaczanie otworów w CASE | CAT | JCB | KOMATSU oraz innych markach maszyn budowlanych

 

Comments are closed here.